XII MIEDZYGIMNAZJALNY
TURNIEJ WIEDZY PRZYRODNICZEJ
organizowany w Gimnazjum
im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Bodzentynie
5.06.2014r.
Od zarania dziejów zjawiska przyrodnicze budziły zainteresowanie człowieka. Ludzka ciekawość poznania otaczającego świata była motorem rozwoju nauki. Konsekwencją rozwoju biologii i chemii jest wzrost informacji i specjalizacja z poszczególnych ich dyscyplin.
Opracowanie przez D.I. Mendelejewa układu okresowego pierwiastków jest jednym z najważniejszych osiągnięć w chemii. Zastosowanie tablicy D.I. Mendelejewa pozwoliło uporządkować obfity materiał doświadczalny i właściwie sformułować wnioski co do istoty budowy materii i zachodzących przemian chemicznych.
Cele turnieju:
Organizacja i przebieg Turnieju:
Dorota Kita, Barbara Świetlik, Jadwiga Synowiec, Bogusława Jankowicz, Justyna Sikora, Edyta Linek
Regulamin konkursu: X_MIEDZYGIMNAZJALNY_TURNIEJ_WIEDZY_PRZYRODNICZEJ-regulamin.doc
XII Turniejowi towarzyszył będzie konkurs fotograficzny pn. "Wszędobylska chemia".
Regulami konkursu: Zapraszamy_uczniow_do_udzialu_w_konkursie_fotograficznym.doc
Ułóż puzzle a następnie odpowiedz na poniższe pytania. Kartę z odpowiedziami dostarcz do świetlicy szkolnej do 16 maja. Wśród osób, które udzielą poprawnej odpowiedzi rozlosowane zostaną nagrody.
Aby ułożyć puzzle kliknij: http://five.flash-gear.com/npuz/puz.php?c=v&id=4388742&k=62215689
WYNIKI WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW
WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014
MARGARITA NOWAKOWSKA UCZENNICA KLASY IIIc:
LAUREATKA XI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU CHEMICZNEGO.
OPIEKUNEM BYŁA PANI DOROTA KITA
FINALISTKA XI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO.
OPIEKUNEM BYŁA PANI EWA METRYKA-WARCHOŁ
PAULINA FLASIŃSKA UCZENNICA KLASY IIIc:
LAUREATKA XI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU CHEMICZNEGO.
OPIEKUNEM BYŁA PANI DOROTA KITA
JAKUB TŁUSZCZ UCZEŃ KLASY IID został FINALISTĄ XI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU GEOGRAFICZNEGO.
Opiekunem był pan Łukasz Biskup.
GRATULUJEMY :)
Zapraszamy do obejrzenia nowych zdjęć w albumie fotograficznym.
https://gimbodzentyn.edupage.org/album/CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA – 23 KWIETNIA 2014 r.
(ŚRODA)
CZĘŚĆ MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA – 24 KWIETNIA 2014 r.
(CZWARTEK)
JĘZYK OBCY NOWOŻYTNY – 25 KWIETNIA 2014 r.
(PIĄTEK)
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ: https://gimbodzentyn.edupage.org/album/
W kwietniu, uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem nauczycieli świetlicy oraz religii, przygotowali montaż muzyczno-słowny "Przez krzyż do chwały". Celem apelu było:
Piękną scenografię do apelu przygotowała pani Urszula Sokół i pani Beata Telka.
Dnia 2 kwietnia 2014 roku (środa) o godzinie 1600 odbędzie się wywiadówka.
Porządek spotkania:
1. Spotkanie ogólne.
2. Spotkanie rodziców z wychowawcami i nauczycielami.
Przedstawicieli Rady Rodziców zapraszamy na spotkanie z Dyrektorem Gimnazjum o godz. 15 30.
Prosimy o niezawodne przybycie.
Dnia 08. 03. 2014 r. w naszym gimnazjum odbyły się I Ogólnopolskie Zawody Łucznicze o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn. W turnieju wzięło udział siedem drużyn :
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: //gimbodzentyn.edupage.org/album/?
w Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Bodzentynie
w godz. 900 - 1200
Data |
Rodzaj zajęć |
4.02.2014 r. wtorek |
1.Zajęcia „Ekonomia na co dzień”. 2.Zajęcia świetlicowe. 3.Zajęcia sportowe. 4.Przygotowanie do egzaminu z j. angielskiego. 5.Warsztaty plastyczne. 6.Warsztaty profilaktyczne. |
5.02.2014 r. środa |
1.Zajęcia sportowe 2.Zajęcia komputerowe. |
6.02.2014 r. czwartek |
1.Przygotowanie do konkursów. 2.Zajęcia świetlicowe. |
7.02.2014 r. piątek |
1.Zajęcia sportowe. 2.Przygotowanie do konkursów. |
10.02.2014 r. poniedziałek |
1.Zajęcia sportowe. 2.Przygotowanie do egzaminu z j. polskiego. 3.Warsztaty plastyczne. 4.Przygotowanie do egzaminu z matematyki. |
11.02.2014 r. wtorek |
1.Zajęcia sportowe. 2.Przygotowanie do konkursów. |
Dnia 30 stycznia 2014 roku o godzinie 1600 odbędzie się wywiadówka.
Porządek spotkania:
- spotkanie ogólne, na którym omówinona zostanie praca szkoły w I semestrze roku szkolnego 2013/2014,
- spotkanie wychowawców z rodzicami.
Prosimy o niezawodne przybycie na spotkanie
Ze względu na awarię prądu i ogrzewania w szkole, lekcje w piątek 24.01.2014r. zostają odwołane.
Jednym z wielu działań jakie podejmowane są w naszej szkole była zorganizowana zbiórka pieniężna na leczenie ciężko chorego chłopca z Krajna. Akcje zorganizowała Pedagog Szkolny przy pomocy Samorządu Uczniowskiego. Fundusze pochodziły od indywidualnych uczniów,nauczycieli i pracowników szkoły. Podczas zabawy andrzejkowej sprzedawane były słodycze,napoje,i wspaniałe ciasta,które upieczone zostały przez rodziców naszych uczniów. Środki ze sprzedaży zostały również przekazane dla Wojtka. W sumie udało się zebrać 2000 złotych. Pieniądze wraz z drobnym upominkiem-książką oraz życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia zawiozła i przekazała Pani dyrektor wraz z Pedagogiem tacie Wojtka.
W prawdziwie świątecznej scenerii w dniu 18 grudnia 2013 r. w naszej szkole został rozstrzygnięty konkurs "Unia Europejska-co jej zawdzięczamy?"
Organizatorem konkursu był Szkolny Klub Kultury Europejskiej ,a honorowym patronatem objął go Poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Włosowicz. Konkurs składał się z dwóch etapów: pisemnego i plastycznego. Po podsumowaniu obu części zostali wyłonieni zwycięzcy:
I miejsce -Kacper Głowacki ucz. kl. 2 d,
II miejsce- Paulina Warchoł ucz. kl. 3 a,
III miejsce- Bartosz Kozera ucz. kl 1 b.
Zarówno laureaci, jak i pozostali uczestnicy konkursu, otrzymali dyplomy i cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Pana Posła Jacka Włosowicza. Wręczyli je kierownik biura poselskiego Pan Kamil Piasecki , współorganizator konkursu Pan Mirosław Nyga - radny gminy Łączna, Pan Zbigniew Miernik oraz Dyr. szkoły Elżbieta Biskup. Zwycięzcy otrzymali także z rąk Wiceburmistrza MiG Bodzentyn Janusza Mariusza Kozery atrakcyjne albumy książkowe. Zaproszeni goście wspólnie z uczniami obejrzeli program świąteczny, zakończony życzeniami w języku polskim, angielskim i niemieckim.
Zobacz galerię zdjęć:https://gimbodzentyn.edupage.org/album/?
Działania profilaktyczne podejmowane w Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika ,,Ponurego''
Profilaktyka rozumiana jest jako proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczania i likwidowania czynników niekorzystnych dla zdrowia i życia człowieka.
Szkoła pełni rolę zarówno dydaktyczną, jak i wychowawczą. Jest miejscem intensywnego rozwoju młodego człowieka w zakresie funkcjonowania interpersonalnego i społecznego w grupie rówieśniczej. Wypełnia znaczną część aktywnego życia młodzieży. Jest miejscem konfrontacji autorytetów i kształtowania się poczucia własnej wartości. Rosnąca liczba zachowań problemowych wśród dzieci i młodzieży oraz pojawienie się nowych zagrożeń dla ich prawidłowego rozwoju spowodowało, że w szkole podejmuje się szereg działań z zakresu szeroko rozumianej profilaktyki, których celem jest wspomaganie rozwoju i wychowania ucznia.
W naszym gimnazjum 19.09.13 odbyły się spotkania warsztatowe dla uczennic klas pierwszych prowadzone przez położną panią I. Szambelan. Ich głównym tematem była profilaktyka nowotworowa piersi. Uczennice miały również możliwość rozmowy i uzyskania odpowiedzi na nurtujące je pytania dotyczące rozwoju seksualnego.
Następnie 4.10.13 uczniowie wszystkich klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z dzielnicowym dotyczącym odpowiedzialności młodych ludzi wobec prawa. Prowadzącym był aspirant Rafał Dekiel z Komendy Miejskiej w Bodzentynie.
Kolejne działania podjęte w naszej szkole z dziedziny profilaktyki zdrowotnej, uzależnień to warsztaty profilaktyczne. Odbyły się one w dniach 4-5 listopada 2013 r. Uczestnikami byli wszyscy uczniowie naszego gimnazjum. Jeden warsztat trwał 3 godziny lekcyjne (przeprowadzone 4).W tym czasie uczniowie zapoznali się z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poznali mechanizmy uzależnień i ich skutki od alkoholu, narkotyków, dopalaczy i papierosów. Zajęcia prowadził ratownik medyczny, terapeuta Centrum Szkoleniowego ,,Endeleza'' w Krakowie, pan Andrzej Morajda. Koszty warsztatów pokrył Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bodzentynie, za co składamy serdecznie podziękowania.
20.12.13 uczniowie klas trzecich uczestniczyli w kolejnym działaniach profilaktycznych - spotkaniu z dzielnicowym, aspirantem Rafałem Dekielem. Obejrzeli film ,,Szybuj bezpieczne w internetowej chmurze''. Spotkanie miało na celu przedstawić uczniom "internetowe pułapki'', zwrócić ich uwagę jak prawidłowo, bezpiecznie korzystać z Internetu.
ŻYCZĄ UCZNIOWIE
Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej § 13 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 kwietnia 2006 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80, poz. 563 z dnia 11.05.2006r.) dnia 22 października 2013 roku o godzinie 1200 w naszej szkole odbyły się ćwiczenia z zakresu praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji szkoły.
Organizatorem ćwiczeń była Dyrekcja naszej szkoły. Akcją ewakuacyjną kierował p. Dariusz Świetlik.
Podczas ewakuacji uczniowie, nauczyciele oraz inni pracownicy w pośpiechu opuszczali budynek szkoły, w którym ogłoszono alarm pożarowy. Uczniowie pod nadzorem opiekunów opuścili pomieszczenia i udali się na miejsce zbiórki dla ewakuowanych – plac szkolny. Akcja przebiegła sprawnie, nie stwierdzono oznak paniki.
Na miejscu pojawiła się straż pożarna z OSP w Bodzentynie. Po przeliczeniu uczniów okazało się, że dwóch z nich brakuje.
Strażacy przystąpili do poszukiwań zaginionych uczniów. Po ich odszukaniu udzielili im pomocy przedmedycznej.
W próbnej ewakuacji uczestniczyło w niej 310 osób, w tym 279 uczniów, 21 nauczycieli, 10 pracowników szkoły.
Takie akcje mają na celu rzeczywistą poprawę bezpieczeństwa szkoły. Dzięki niej sprawdzamy warunki i organizację ewakuacji.
W poniedziałek 16.09.2013r, odbyła się wycieczka szkolna do Warszawy. Wzięli w niej udział uczniowie klasy 1a, 1d, 2c, 3d. Celem naszej wyprawy było zwiedzanie Sejmu z przewodnikiem i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wyjechaliśmy rankiem sprzed szkoły. W autokarze śpiewaliśmy i rozmawialiśmy.
Po dojechaniu do stolicy szybkim marszem udaliśmy się do Sejmu. Tam czekał na nas przewodnik. Spędziliśmy około godziny w sali obrad Sejmu. Pani przewodnik opisała nam, gdzie kto siedzi w Sali Sejmowej, rozdała nam materiały edukacyjne.
W dalszej kolejności udaliśmy się do najciekawszego w Polsce Muzeum Powstania Warszawskiego, którego lokalizacja przypada na ul. Grzybowskiej 69. Muzeum to nie jest tradycyjnym muzeum z ekspozycjami w gablotach. Ono przyciąga i pokazuje Powstanie Warszawskie z wielu stron w inny, nowoczesny sposób. W tym wielkim muzeum prawie nie ma podłóg, podłoże wyłożone jest nierównym brukiem, który ma pomóc zwiedzającym przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz. Kolejnym zadziwiającym nas elementem było pomieszanie teraźniejszości z przeszłością. W muzeum są ustawione stanowiska telefoniczne, w których po podniesieniu słuchawki możemy dowiedzieć się o życiu w okupowanej Warszawy i o tym, jak Powstanie Warszawskie wpłynęło na losy powstańców. Niesamowite wrażenie sprawił na nas jednak zwykły wydałoby się kalendarz. W wielu miejscach ekspozycji rozwieszone są kalendarze z luźnymi kartkami, które można odrywać i kompletować sobie replikę kalendarza powstańczego z 1944 z kolejnych dni walk. Centralnym punktem Muzeum jest rdzawy, metalowy obelisk przecinający kondygnacje budynku, drgający w rytmie bicia serca i emanujący ciepłem. Po przyłożeniu ucha do otworów po kulach możemy usłyszeć dźwięki Powstania. Po obejściu obelisku dookoła przechodzimy do zwiedzania elementów informacyjnych. To Muzeum, to połączenie historii i nowoczesności. To niesamowite, że mieliśmy możliwość tak dogłębnego wdrożenia się w życie powstańczej Polski.
Pod koniec dnia wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, chociaż nieco zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mieć możliwość uczestniczenia w kolejnej, równie interesującej wycieczce.
Babie lato i wrzosy pod lasem...
To był pierwszy dzień roku szkolnego,
lecz tym razem bez szkolnych hałasów
i bez dzwonka na lekcje. Dlaczego?
Zamiast hymnu i pień apelowych
na galowo ubranych dzieciaków –
wycie syren – to alarm bombowy!
Odtąd życie w niedoli i strachu.
Wojna...Dzisiaj to tylko historia –
książka, której już czytać nie chcemy,
Film? – o ile obsada gwiazdorska,
bo zbyt bardzo brutalne w nim sceny.
Wtedy wszystko się działo naprawdę.
Ten, kto życie za Polskę oddawał,
często za tę nieziemską odwagę,
bohaterem po śmierci się stawał.
Święty Piotr Krzyż Walecznych przypinał,
gratulacje składali mu święci...
Krzyże zasług - na Monte Cassino...
Na Powązkach...Pod lasem...W pamięci...
Dla tych, którzy to piekło przeżyli,
nasze czasy są rajem na ziemi.
To przesłanie w świat nieśmy wraz z nimi:
Nigdy więcej już wojny nie chcemy!
---
Babie lato i wrzosów fiolety,
pierwszy dzwonek i uczniaków pienia.
Apel w szkole i Apel Poległych...
Z pokolenia wciąż na pokolenie.
Dnia 14 czerwca obchodzimy Święto Patrona Szkoły mjr. Jana Piwnika "Ponurego".