Kolejne działanie podejmowane w naszym Gimnazjum z zakresu profilaktyki, to szerzenie wiedzy na temat „Bezpiecznego Internetu”. W tym celu pedagog szkolny – Iwona Pańtak zaprosiła do naszej szkoły przedstawicieli Komisariatu Policji w Bodzentynie. Sierżant sztabowy p. Marcin Przygoda oraz aspirant p. Marcin Dekiel przeprowadzili z wszystkimi uczniami naszej szkoły prelekcje, których celem było ukazanie młodzieży korzyści i zagrożeń, jakie generuje kontakt z Internetem. Policjanci starali się uświadomić uczniom, jaką krzywdę może wyrządzić niekontrolowane korzystanie z Internetu. Do czego może doprowadzić notoryczne surfowanie w sieci i bezgraniczne ufanie poznanym tam ludziom.
W celu szerzenia wśród gimnazjalistów i ich rodziców wiedzy prawniczej zaplanowane jest spotkanie z Sędzią Anną Marią Wesołowską. Odbędzie się ono 10.04.2015r., na które już teraz zapraszamy uczniów i ich rodziców.
Dnia 4 lutego 2015 roku (środa) odbędzie się wywiadówka.
Porządek spotkania:
1. Zebranie ogólne (1600 - 1630).
2. Zebrania klasowe - od godziny 1630.
Prosimy o niezawodne przybycie.
30 stycznia br. zakończyły się II etapy konkursów przedmiotowych, w wyniku których aż 5 naszych gimnazjalistów zakwalifikowało się do finałów.
O tytuły Laureatów w III etapie walczyć będą:
1. Dominika Dadziak, klasa IId - Konkurs Biologiczny - op. Jadwiga Synowiec
2. Olga Kuś, klasa IIId - Konkurs Chemiczny - op. Dorota Kita
3. Olga Kozera, klasa IIIb - Konkurs J. Polskiego - op. Monika Wnętrzak
4. Piotr Mehel, klasa IIIb - Konkurs Matematyczny - op. Ewa Metryka- Warchoł
5. Jakub Tłuszcz, klasa IIId - Konkurs Geograficzny - op. Łukasz Biskup
6. Jakub Tłuszcz, klasa IIId - Konkurs Fizyczny - op. Kinga Urban
Zarównio Finalistom, jak i ich Nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w III etapie.
W dniu 28.01. 2015 r. nasza młodzież gimnazjalna głównie z klas trzecich uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Głównym celem było poznanie kulis funkcjonowania Sejmu i Senatu RP. Po uzyskaniu przepustek i dokonaniu wszelkich formalności uczniowie wraz z opiekunami - Bogusławą Jankowicz, Ewą Warchoł i Haliną Mazur - mogli zacząć zwiedzanie gmachu Sejmu. Pierwszym miejscem, do którego się udali, była Sala Obrad – jedno z najważniejszych miejsc w Sejmie. Tutaj pani przewodnik wprowadziła młodzież w historię obrad Sejmu, opowiadała o pracy posłów i senatorów. Sala znana dotychczas tylko z telewizyjnych transmisji zrobiła na wszystkich duże wrażenie.
Kolejnym miejscem zwiedzanym przez uczniów był główny hol, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej. Pięknymi, marmurowymi schodami wszyscy zeszli na parter i skierowali się do Sali Kolumnowej, która znana jest najbardziej z posiedzeń komisji sejmowych.
Na zakończenie młodzież zatrzymała się przy makiecie Sejmu i Senatu.
Po zwiedzaniu cała grupa została zaproszona na poczęstunek do jadalni sejmowej.
Następnym etapem wycieczki było Stare Miasto. Uczniowie udali się tam pod opieką przewodnika. Z uwagą i zaciekawieniem słuchali opowieści i legend dotyczących niektórych miejsc w Warszawie. Przy okazji zwiedzili też kilka ciekawych obiektów stolicy. Wycieczka była bardzo udana i ciekawa, a młodzież zachowała się bardzo odpowiedzialnie.
Opiekunowie wycieczki dziękują byłej uczennicy Gimnazjum w Bodzentynie, Kasi Rzadkowskiej, która umożliwiła wyjazd do Sejmu w Warszawie.
Jak co roku, nauczyciele i uczniowie z naszego Gimnazjum wzieli udział w Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: http://gimbodzentyn.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=53
"Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką ..." to hasło przewodnie apelu bożonarodzeniowego, który odbył się w naszym gimnazjum w dniu 19. 12. 2014r. Połączyliśmy ważne myśli recytowane przez uczniów ze śpiewem tradycyjnych kolęd. Podczas wypowiadania głębokich słów przez uczniów mieliśmy okazję do zastanowienia się nad istotą wydarzenia jakim jest Wigilia Bożego Narodzenia oraz nad wartościami jakie powinny być dla człowieka najważniejsze.
Uczniowie podeszli do występu z wielką powagą i zaangażowaniem. Piękny śpiew kolęd w wykonaniu naszych uczniów pozwolił przenieść się do Betlejem i poczuć przez chwilę Narodzenie Pańskie. Największą nagrodą były ogromne brawa, które otrzymaliśmy od zgromadzonej publiczności.
W apelu wystąpili uczniowie klas I, II i III: Marek Warchoł, Alicja Pożoga, Kinga Kordończuk, Angelika Armuła. Marlena Gwardyś, Aleksandra Harabin, Olga Kozera oraz Wojciech Souczek. Opiekę nad całością sprawowały panie: Magdalena Lisowska, Elżbieta Kleczaj, Iwona Adamczyk, a dekorację wykonały panie: Beata Telka i Danuta Kolasa.
Po uroczystym apelu rozstrzygnięto konkurs na najładniejszą kartkę świąteczną, choinkę oraz stroik świąteczny zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Opiekunowie SU mieli dylemat przy wyborze najlepszych i najpiękniejszych prac, dlatego postanowili nagrodzić uczniów wszystkich klas drobnymi upominkami świątecznymi. Elżbieta Kleczaj
Galeria zdjęć: http://gimbodzentyn.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=52
Troski stare zeszłoroczne do kosza wyrzućcie
i z powodu dawnych zmartwień więcej się nie smućcie.
Stare spory, stare kłótnie puśćcie w zapomnienie.
Zgoda, uśmiech i życzliwość będą teraz w cenie.
Co się wcześniej nie powiodło, zacznijcie od nowa.
Z Nowym Rokiem niech nadzieja zamieszka Wam w głowach.
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia składamy Dyrekcji, Nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, niepowtarzalnej atmosfery, ciepła oraz obfitości wszelkich dóbr. Niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia, poczucie prywatnego i zawodowego spełnienia towarzyszą wszystkim przez cały Nowy Rok.
10 grudnia 2014 roku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Z okazji tej w naszym gimnazjum odbył się uroczysty apel. Uczniowie zapoznali się z treściami zawartymi w Deklaracji Praw Człowieka, w Konwencji o Prawach Dziecka. Poznali również prawa i wolności człowieka i obywatela zawarte w Konstytucji RP. Odegrane przez uczniów scenki przybliżyły tematykę dotyczącą praw, jakie posiadają wszyscy ludzie. Zwrócono również uwagę, jak prawa człowieka są przestrzegane, ale i niestety, często łamane w szerokim świecie.
Galeria zdjęć:http://gimbodzentyn.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=51
W dniu 5 grudnia 2014 r. uczennice naszego gimnazjum:
Bzymek Patrycja 3c,
Szafraniec Dominika 2a
i Szafraniec Iza 2a,
wzięły udział w konkursie profilaktyczno – edukacyjnym dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z zakresu przeciwdziałania narkomanii i innych uzależnień pod hasłem przewodnim „Dziękuję – nie biorę”. Konkurs został zorganizowany przez
Polski Czerwony Krzyż w Skarżysku – Kamiennej. Test sprawdzał wiedzę z zakresu profilaktyki uzależnień oraz chorób zakaźnych HIV i AIDS. Zajęliśmy jako szkoła IV miejsce. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miasta Skarżysko – Kamiennej.
Zdjęcia TSK
Święta to czas radości rodzinnych, spotkań w miłej serdecznej atmosferze. To suto zastawiony stół, choinka i prezenty pod nią. Ale czy w każdej rodzinie tak będzie? Czy wszystkie dzieci zostaną obdarowane upominkami? Sytuacja materialna wielu rodzin jest coraz trudniejsza.
Budującym nas, nauczycieli jest fakt, że możemy pracować z wrażliwą, uczuciową chcącą nieść pomoc młodzieżą. Aby święta te stały się bardziej radosne i weselsze wzorem lat ubiegłych, w naszym gimnazjum przygotowana została ''Świąteczna Paczka''. Obdarowaliśmy trzy rodziny naszych uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Część produktów żywnościowych i chemicznych przynieśli uczniowie i pracownicy szkoły. Zdobyliśmy również środki finansowe. Wśród nauczycieli została zorganizowana składka pieniężna. Wpłacali również indywidualni uczniowie. Podczas zabawy andrzejkowej Samorząd Uczniowski przygotował i sprzedawał ''ciasteczka z wróżbą''. Funkcjonowała również ''kawiarenka". Sprzedawane w niej były słodycze, napoje i wspaniałe ciasta, które upieczone zostały przez rodziców naszych uczniów.
Dziękujemy im za to bardzo serdecznie. Cały dochód ze sprzedaży przeznaczony został na zakup produktów do świątecznej paczki. Za wszystkie środki finansowe kupiono produkty żywnościowe, chemiczne, słodycze, pościel, ręczniki i ubrania. Paczki te dostarczono rodzinom. Radości nie było końca.
Dnia 28 listopada br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zabawie kostiumowej zorganizowanej z okazji „Andrzejek”. Licznie przybyli uczniowie zachwycali swoimi pomysłami i prezentowali się wspaniale z wymyślonych przez siebie strojach.
Magiczny wieczór wzbogacony był tradycyjnymi wróżbami andrzejkowymi, poprzez które każdy mógł odkryć swoją przyszłość.
Zmęczona tańcem młodzież mogła zregenerować swoje siły w kawiarence kosztując przepysznych ciast domowej roboty.
W trakcie zabawy sprzedawano również ciastka z wróżbą. Dochód z kawiarenki oraz ciastek został przeznaczony na „Szlachetna Paczkę”.
Wszyscy uczniowie dobrze się bawili i na pewno z uśmiechem będą wspominać miniona imprezę.
Samorząd Uczniowski
W dniach 8. – 10. 12. 2014 r. uczniowie klas III naszego Gimnazjum podejmą I próbę napisania egzaminu gimnazjalnego .
"Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów.Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi - Jan Paweł II
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW ,NUCZYCIELI , PRACOWNIKÓW SZKOŁY DO UDZIAŁU W AKCJI „ŚWIĄTECZNA PACZKA DLA RODZIN POTRZEBUJĄCYCH Z NASZEJ GMINY”.
ZBIERAMY :
- ARTYKUŁY SPOŻYWCZE
- ARTYKUŁY CHEMICZNE
WYŻEJ WYMIENIONE ARTYKUŁY NALEŻY PRZYNIEŚĆ DO CZWARTKU (04 12 2014r.) DO POKOJU PANI PEDAGOG IWONY PAŃTAK.
IWONA PAŃTAK, WIOLETTA KOZERA, ELŻBIETA STEFAŃCZYK
Dnia 7 listopada 2014r. odbyła się Akademia z okazji Święta Niepodległości.
Konkurs dla klas I oraz II ze szkół gimnazjalnych współpracujących z ŚPN polegał na przygotowaniu edukacyjnej prezentacji multimedialnej ukazującej gołoborze jako unikalny ekosystem w ŚPN, charakteryzujący się niezwykłym bogactwem przyrodniczym jak również odgrywający dużą rolę w kulturze lokalnej społeczności. Konkurs miał charakter zespołowy. Mogły w nim brać udział zespoły czteroosobowe. Regulamin konkursu wraz z zaproszeniami do udziału w konkursie został przesłany do szkół na początku września. Następnie odbyły się zajęcia edukacyjne w siedzibie Parku w Bodzentynie.
Do Dyrekcji SPN w Bodzentynie 6 prac z 4 szkół gimnazjalnych. Uczeniowie z klasy IIa z naszego Gimnazjum w składzie: Izabela Szafraniec, Paula Zep, Aleksandra Kupis i Przemysław Matysek zajęli I miejsce.
Razem w tej edycji konkursu wzięło udział 24 osoby. Szkoły biorące udział w konkursie pochodziły z 2 gmin zlokalizowanych na terenie powiatu kieleckiego.
Nagrody dla laureatów zostały wręczone w dniu 06. 11. 2014 przez pracowników Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego, elektronicznego i edukacyjnego zostały sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Kielcach.
21 października już po raz drugi młodzież Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego" uczestniczyła w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Tegoroczny Sejmik odbył się pod hasłem "Młodzi, więc innowacyjni". Przybyło na niego 180 gimnazjalistów z województwa świętokrzyskiego, naszą szkołę reprezentowało 44 uczniów pod opieką pani Barbary Świetlik, pani Moniki Wnętrzak oraz pana Artura Kleczaja.
Obrady młodych radnych odbyły się w Centrum Nauki w Podzamczu. Uczniowie zwiedzali wystawę "Świat Leonarda", wcielali się w rolę naukowców przeprowadzających eksperymenty chemiczne oraz oglądali innowacyjne pokazy robotów.
Młodzież powitał wicemarszałek województwa Grzegorz Świercz, który opowiedział o konstrukcji samorządu, wyjaśnił, na czym polega praca radnych oraz czym się zajmuje Zarząd Województwa.
Następnym punktem programu było zwiedzanie wystawy "Świat Leonarda" po raz pierwszy prezentowanej w Europie. Pokazuje ona modele urządzeń zaprojektowanych lub skonstruowanych przez wielkiego wizjonera, matematyka, inżyniera i malarza - Leonarda da Vinci. Znajdziemy tu m.in. mechanicznego lwa, robota-żołnierza, machiny wojenne, strój nurka, projekt miasta idealnego oraz mostu obrotowego, a także kilkadziesiąt innych działających prototypów oraz ich szkiców będących kopiami rysunków, jakie wyszły spod ręki mistrza.Dzięki wykorzystaniu interaktywnych technik prezentacji,oglądając te niesamowite urządzenia można zobaczyć i zrozumieć sposób ich konstrukcji oraz działania. Wystawa prezentuje modele z dwóch najważniejszych zbiorów projektów Leonarda da Vinci: "Kodeksu atlantyckiego" oraz "Kodeksu o lataniu". Pierwszy z nich zawiera opisy koncepcji różnych maszyn, a drugi jest studium lotu ptaków.
Gimnazjaliści podczas interaktywnych warsztatów wcielili się w role naukowców, asystując lub wręcz przeprowadzając eksperymenty i doświadczenia. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty chemiczno-fizyczne mające formę "żywych" demonstracji interaktywnych łączących zabawę z nauką. Uczniowie musieli wytężyć umysł oraz rozwinąć mocno wyobraźnię, aby zrozumieć, co dzieje się przed ich oczami. A działo się wiele! Woda znikała z kubków, świetlówka świeciła bez podłączenia do prądu, ogień płonął na ręce odważnych ochotników.
Finałem Sejmiku Młodzieżowego były konkursy z wiedzy o województwie świętokrzyskim, o samorządzie, o Internecie i nowoczesnych technologiach oraz o Centrum Nauki w Podzamczu i twórcy wystawy, która przyciąga tłumy turystów - Leonardo da Vinci.
Gimnazjalistów pożegnał marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, który zachęcał młodzież do aktywności, łamania stereotypów oraz nieograniczania wyobraźni.
Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki i słodki poczęstunek. Impreza była bardzo udanym przedsięwzięciem.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: http://gimbodzentyn.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=49
Dnia 5 listopada 2014 roku (środa) odbędzie się wywiadówka.
Porządek spotkania:
1. Zebranie Rady Rodziców (1630 - 1700).
2. Zebrania klasowe - od godziny 1700.
Prosimy o niezawodne przybycie.
Obejrzyj galerię zdjęć:http://gimbodzentyn.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=48
Wzorem lat ubiegłych w naszej szkole podejmuje się szereg działań z zakresu szeroko rozumianej profilaktyki.
Szerzymy wiedzę prawniczą. Dnia 10 października 2014 roku odbyło się spotkanie wszystkich uczniów klas pierwszych z przedstawicielem Komisariatu Policji w Bodzentynie. Zorganizowała je pedagog szkolny Iwona Pańtak.
Aspirant Rafał Dekiel przeprowadził prelekcję na temat ,,Odpowiedzialność nieletnich wobec prawa''.
Nasi uczniowie uśwaidomili sobie,że mimo iż są niepełnoletni to jendak ponoszą prawne konsekwencje za swoje nieodpowiednie czy naganne zachowanie. Dowiedzieli się co to jest wykroczenie, przestępstwo, czyn karalny.
Planowane są również warsztaty profilaktyczne na temat ,,Bezpieczny Interenet''.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów