„Osiągnę cel – będę kimś” to projekt realizowany przez Gminę Bodzentyn , finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach poddziałania 9.1.2 „ Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Skąd pomysł?
Od kilku lat mamy możliwość ubiegania się o środki na realizację zajęć pozalekcyjnych, więc p. Kinga Urban i p. Barbara Wzorek zdecydowały się napisać wniosek , który umożliwiłby prowadzenie ciekawych zajęć, w małych grupach, metodami aktywizującymi. Chciałyśmy aby nasi uczniowie mieli możliwość wszechstronnego rozwoju, tym bardziej , że oni sami bardzo chcieli w ten sposób się uczyć. Udało się. Dostaliśmy dofinansowanie w kwocie 227 327,13 zł.
Projekt skierowany jest do 57 uczniów Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Bodzentynie. Ma na celu podniesienie i pogłębienie poziomu wiedzy z matematyki, fizyki, chemii, j.polskiego i j. angielskiego. Zajęcia odbywają się w soboty w budynku gimnazjum. Mają w dużej mierze charakter warsztatowy. To sprawia, że uczniowie chętnie w nich uczestniczą. Doświadczenia, eksperymenty są tak dobrane, aby każdy samodzielnie mógł przeprowadzić postepowanie badawcze, dokonać analizy i wyciągnąć wnioski. Tak podana wiedza jest bardziej zrozumiała i przyswajalna przez uczniów. Pracę metodami aktywizującymi umożliwiają zakupione w ramach projektu pomoce takie jak: zestaw interaktywny, zestawy „Laboratorium chemiczne”, zestawy do doświadczeń z fizyki, książki do języka polskiego i języka angielskiego itp. Kolejna propozycja dla gimnazjalistów to zajęcia z zawodoznawstwa, które odbyły się w ferie. Na nich dowiedzieli się wiele o sobie, swoich mocnych i słabych stronach. To na pewno pomoże zaplanować im ścieżkę kariery zawodowej. Wiele ciekawych wiadomości uczniowie zdobywają również na wyjazdach edukacyjnych. W październiku „ poszukiwali perełek Jury Krakowsko – Częstochowskiej”. Zwiedzając teren Ojcowskiego Parku Narodowego obserwowali zjawiska krasowe, skamieniałości, jaskinie i przyrodę ożywioną. Wiele emocji wzbudziły informacje iż w zamku w Pieskowej Skale był kręcony film „Janosik” a w Jaskini Nietoperzowej „Ogniem i mieczem”.
Co jeszcze przed nami?
Wyjazd edukacyjny „Śladami krzemienia i porcelany”, gdzie uczniowie poszerzą wiedzę chemiczną, wyjazd do Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Techniki w Warszawie, wyjazd do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie , które pobudzą wśród uczniów ciekawość świata i pozwolą zrozumieć wiele praw fizyki i matematyki.
Na pewno realizacja projektu pozytywnie wpływa na uczniów, ich postrzeganie świata, pomaga również utrwalać i poszerzać wiedzę a o to nam chodziło.
REGULAMIN UCZESTNICTWA W PROJEKCIE regulamin_rekrutacji_i_uczestnictwa(1).docx
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z zajęć chemii: kliknij tutaj
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyciecvzki do Jury Krakowsko - Czestochowskiej kliknij tutaj
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczki do Ćmielowa i Krzemionek Optatowskich kliknij tutaj