DNI OTWARTE Warunki ubezpieczenia Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

• Jeżeli Państwa dziecko ma problemy: wadę wymowy, trudności dydaktyczne, sprawia problemy wychowawcze, to można uzyskać pomoc telefonując do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bodzentynie, ul. Wolności 1a. Tel. 41 3115020.
  • Jeżeli sytuacja w rodzinie wymaga interwencji, dzieje się coś złego – pomogą Kuratorzy Sądu Rodzinnego z Sądu Rejonowego w Starachowicach ul. Staszica 12. Tel. 3141135.
  • Jeżeli macie Państwo problem, z którym sobie nie możecie poradzić, proszę zadzwonić, by uzyskać pomoc do Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji, ul. Jeziorańskiego 65 Kielce. Tel. 3315313

Centrum świadczy usługi w ramach:

Ośrodka Interwencji Kryzysowej:

- pomoc i interwencja w trudnych i kryzysowych sytuacjach związanych z dorastającymi dziećmi, przemocą domową,  kryzysami życiowymi;

- pomoc dla rodzin, w których ktoś nadużywa alkoholu lub sięga po narkotyki, środki odurzające;

- pomoc dla osób wywodzących się z takich rodzin, które same nie radzą sobie w dorosłym życiu ze swoimi problemami;

- psychoterapia dla Dorosłych Dzieci Alkoholików i Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych;

- pomoc dla młodych ludzi przeżywających różnorodne problemy osobiste, rodzinne, szkolne.

Zespołu Pomocy Rodzinie:

- pomoc psychologiczna, terapeutyczna dla rodzin i małżeństw w kryzysie.

Świetlicy:

- pomoc pedagogiczna i psychologiczna dla dzieci i młodzieży.

• Jeżeli w Państwa rodzinie dochodzi do agresji, przemocy fizycznej i psychicznej, to należy poinformować:

- POLICJĘ – Bodzentyn, ul. Piłsudskiego 3. Tel. 41 3115007.

- Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – Bodzentyn, ul. Suchedniowska 3. Tel. 413115541

- Dyrektora lub pedagoga gimnazjum, jeżeli problem dotyczy ucznia. Bodzentyn, ul. Wolności 4 . Tel. 41 3115615, 41 3115282

Pedagog Szkolny poleca strony internetowe:

XI.  Procedura zwalniania uczniów z zajęć lekcyjnych:

wyciąg z „Wewnątrzszkolnych procedur postępowania wobec ucznia zagrożonego patologiami oraz w sytuacjach kryzysowych”/

1. Z poszczególnych zajęć lekcyjnych ucznia zwalnia wychowawca, pedagog lub dyrektor szkoły na podstawie pisemnej prośby rodzica (prawnego opiekuna) wpisanej w zeszyt do korespondencji lub w wyjątkowych sytuacjach: na kartce lub telefonicznie na prośbę rodzica (prawnego opiekuna) pod warunkiem, że  rodzic (prawny opiekun) lub osoba przez niego upoważniona osobiście odbierze dziecko ze szkoły.
  2. W sytuacji, kiedy uczeń zgłasza problem zdrowotny, a nie ma w tym czasie pielęgniarki szkolnej, wychowawca, pedagog lub dyrektor szkoły telefonicznie informuje rodzica (prawnego opiekuna), który jest zobowiązany odebrać ucznia ze szkoły. Do czasu przybycia rodzica (prawnego opiekuna) uczeń zostaje pod opieką wychowawcy świetlicy, pedagoga lub pielęgniarki szkolnej. Rodzic pisemnie potwierdza odebranie dziecka ze świetlicy szkolnej.
  3. W przypadku niemożności skontaktowania się z rodzicem (prawnym opiekunem) lub kiedy rodzic (prawny opiekun) odmawia odebrania dziecka, uczeń pozostaje pod wzmożoną opieką na terenie szkoły (na zajęciach lekcyjnych, świetlicy szkolnej lub w gabinecie pielęgniarki) do ukończenia zajęć lekcyjnych. W razie pogarszającego się stanu zdrowia, opiekę nad uczniem przejmuje dyrektor szkoły, który decyduje o wezwaniu lekarza.
  4. Uczniowie zwolnieni z zajęć wychowania fizycznego mają obowiązek przebywać w miejscu, w którym pozostała część klasy odbywa zajęcia. Jeżeli wychowanie fizyczne jest pierwszą lub ostatnią lekcją, rodzic (prawny opiekun) może złożyć pisemne oświadczenie, że w tym czasie uczeń będzie przebywał w domu.
  5. Uczeń może być zwolniony z zajęć lekcyjnych z przyczyn wynikających z działalności na rzecz szkoły ( np. przygotowywanie się i udział w uroczystościach szkolnych, konkursach, zawodach sportowych itp. ). Zwolnienia dokonuje wówczas nauczyciel angażujący ucznia, po uprzednim uzgodnieniu z wychowawcą i nauczycielami.

Pisemnie przygotowaną listę zwolnionych uczniów nauczyciel – opiekun pozostawia do informacji wychowawców i nauczycieli. Jeżeli zawody odbywają się w macierzystej szkole ucznia,  uczeń zwolniony jest tylko na czas, kiedy w niech czynnie uczestniczy.

1. Uczeń dojeżdżający do szkoły autobusem szkolnym, może opuścić autobus poza terenem szkoły za zgodą nauczyciela – opiekuna, jeżeli posiada pisemną zgodę / prośbę rodzica ( prawnego opiekuna).
  2. W przypadku wątpliwości co do autentyczności zwolnień, wychowawca lub pedagog szkolny mają obowiązek ustalić, czy dane zwolnienie jest podpisane jest przez rodzica (opiekuna prawnego).